Utred med 5 varför 
- e-kurs + workshop

Utred och lär med 5 varför - workshop

Om kursen

I den här utbildningen får du lära dig om utredningsmetoden 5 varför, vad den syftar till och hur den tillämpas. Kursen inleds med en förberedande e-kurs som ger grunderna och därefter samlas vi under en halvdag och övar praktiskt för att fördjupa kunskaperna. Vi erbjuder utbildningen företagsinternt och workshopen sker antingen på plats hos er eller lärarledd distans. 

Kursmål

  • Färdigheter i att genomföra 5 varför-utredningar med MTO-perspektiv och fokus på lärande och förbättringar
  • ​Förståelse för vad 5 varför-metoden är, när och hur den används
  • Förståelse för hur kunskap om samspelet mellan människa, teknik och organisation bidrar i utredningsarbetet

Efter den här kursen kan du genomföra en orsaksanalys med 5 varför och identifiera relevanta åtgärder för lärande och förbättring.

För vem?

Utbildningen riktar sig till dig som utreder orsakerna till enklare händelser eller avvikelser. 

Kurslängd och kursupplägg

Utbildningen inleds med en grundläggande e-kurs som tar ca 1 timme att genomföra via vår digitala kursportal MTO Academy. E-kursen kan du genomföra på dator, surfplatta eller mobil.

Vi samlas därefter under en halvdag (3 timmar) och har en workshop för att öva på metoden.

Kursmaterial och kursintyg

Inför kursstart får du en inbjudan till kursportalen MTO Academy för att ta del av information och gå den förberedande e-kursen.

Det är även via MTO Academy du hämtar kursmaterial och ditt kursintyg efter genomförd kurs.

Om MTO Academy

Ämnesexpert och kursledare

Sara Petterson är MTO-expert och har många års erfarenhet av praktiskt arbete med händelseutredningar ur ett MTO-perspektiv. Hon är en mycket uppskattad kursledare och har utbildat över 300 utredare genom åren däribland Arbetsmiljöverkets inspektörer.

Kursledare 5 varför MTO Säkerhet

Sara Petterson, Fil. mag. MTO & Ergonomi

Jag är intresserad

Intresseanmälan

Utred och lär med 5 varför - workshop